محل تبلیغات شما
معنای بسم الله» بنابر اقسام اسم الله» و احتمالات در متعلق آن
سه احتمال در مورد متعلق بسم الله» بیان شد و سه قسم برای اسم الله». در ضرب این احتمالات، ۹ معنا برای این ذکر قابل تصور است که البته اراده برخی از این معانی از این ذکر بعید به نظر می رسد.
1. استعانت می طلبم از اسم لفظی خداوند -تبارک و تعالی-. اراده این معنا بعید است.
2. استعانت می طلبم از اسم ذاتی باری تعالی (الله). در ادامه در مورد این اسم ذاتی حقیقی و خارجی باید صحبت کنیم.
3. استعانت می طلبم از اسم فعلی الله. در ادامه اشاره خواهد شد که این اسم فعلی بر ذات مقدس نبی اکرم -ص- تطبیق شده است و لذا استعانت از این ذات مقدس خواهد بود.
4. شروع می کنم با اسم لفظی خداوند -تبارک و تعالی-.
5.  شروع می کنم با اسم ذاتی باری تعالی (الله).
6. شروع می کنم با اسم فعلی باری تعالی که بر ذات مقدس نبی اکرم -ص- تطبیق شده است.
7. حمد خداوند با اسم لفظی خداوند -تبارک و تعالی- است. این احتمال بعید است.
8. حمد خداوند با اسم ذاتی باری تعالی (الله) است.
9. حمد خداوند با اسم فعلی باری تعالی است که بر ذات مقدس نبی اکرم -ص- تطبیق شده است.
همه این احتمالات مطالب و معارف عمیقی دارد که متوقف بر شناخت عمیقتر اسمِ الله» است که در ادامه بیان خواهد شد.
شاید استفاده از تعبیر بسم الله» به جای بذکر الله» برای اشاره به این معانی بوده است، معناهایی که شاید برخی از آنها، از بواطن کتاب آسمانی قرآن باشد.
در تفسیر قرآن کریم گفته شده است که ممکن است خداوند -تبارک و تعالی- با همین الفاظ و ظواهر قصد داشته است تا ما با تامل و استفاده از کلمات نورانی معصومین -علیهم الصلاه و السلام- به معانی باطنی و غیر ظاهری هم دسترسی پیدا کنیم.

راه تهذیب نفس و قرب به خدا

تاثیر حاکم بر جامعه

مراحل نفس انسانی

اسم ,تعالی ,خداوند ,الله» ,باری ,ذاتی ,با اسم ,باری تعالی ,است که ,اسم ذاتی ,و تعالی ,لفظی خداوند تبارک

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

رهایی...! Robert's notes بهار من Cassandra's memory پاورلاین James's notes Steven's style Betty's blog باشگاه تیراندازی با کمان کنگره 60 Jose's collection