محل تبلیغات شما

تزکیه، تهذیب نفس و کمال انسانبه قرب به خداوند -تبارک و تعالی- است. مراد از قرب، قرب معنوی و وجودی است در مقابل قربمادی. قرب مادی شامل قرب زمانی و قرب مکانی است. وقتی گفته می شود دو نفر دارایقرب معنوی و وجودی هستند که کمالات و صفات اخلاقی و رفتاری آنها به یکدیگر شبیهباشد.

قرب به خداوند -تبارک و تعالی- نیز بهمعنای شبیه تر بودن کمالی و صفاتی به ذات باری تعالی است. خداوندی که کمال مطلق،هیچ نقص و عیبی در او راه ندارد، بلکه هر چه خوبی و کمال است، از او و برای اوست.انسان نیز هر چه کاملتر، هر چه دارای صفات کمالی بیشتر و معایب کمتر، به خداوندنزدیکتر خواهد بود. به همین دلیل وجودات مقدس معصومین -علیهم الصلاه و السلام- نزدیکترین افراد به ذات باری تعالی هستند و ما برای قرببیشتر به خداوند -تبارک و تعالی- باید خود را متصف به کمالات اخلاقی و رفتاری کنیم و ازرذائل اخلاقی و رفتاری به دور باشیم. علم، حکمت، حلم، صبر، گذشت و . را در خودتقویت کنیم و از گناه، خشم بی جا، عجب، حسد، غرور و . فرار کنیم.

وجود مقدس امام صادق -علیهالصلاه و السلام- از عزیزترین مخلوق هستی حضرت خاتم الانبیاء و المرسلین -صلی اللهعلیه و آله و سلم- از خداوند -عز و جل- نقل کرده است که :

مَا تَقَرَّبَ‏ إِلَیَ‏ عَبْدٌ بِشَیْ‏ءٍأَحَبَّ إِلَیَّ مِمَّا افْتَرَضْتُ عَلَیْهِ وَ إِنَّهُ لَیَتَقَرَّبُ إِلَیَّبِالنَّافِلَةِ حَتَّى أُحِبَّهُ فَإِذَا أَحْبَبْتُهُ كُنْتُ سَمْعَهُ الَّذِییَسْمَعُ بِهِ وَ بَصَرَهُ الَّذِی یُبْصِرُ بِهِ وَ لِسَانَهُ الَّذِی یَنْطِقُبِهِ وَ یَدَهُ الَّتِی یَبْطِشُ بِهَا إِنْ دَعَانِی أَجَبْتُهُ وَ إِنْسَأَلَنِی أَعْطَیْتُهُ. (ترجمه : بنده ای به چیزی به من تقرب نجست که برای من ازآنچه بر او واجب کردم، محبوبتر باشد و او با مستحبی ها به من تقرب می جوید تا اورا دوست بدارم، پس اگر او را دوست بدارم، گوش او خواهم بود که با آن می شنود و چشماو خواهم بود که با آن می بیند و زبان او خواهم بود که با آن سخن می گوید و دست اوخواهم بود که با آن غلبه می کند. اگر من را بخواند، اجابت می کنم و اگر درخواستیاز من داشته باشد، به او عطا خواهم کرد. / اصول کافی / ج2 / ص352 / ح7).

خداوند -تبارک و تعالی- راه قربکمالی و وجودی به ذات اقدس خود را در التزام به احکام شریعت بیان می کند که اینارزش و فلسفه احکام شریعت را افاده می کند و تأثیر عمیق این التزام به آنها برایرشد کمالی و صفاتی انسان را به خوبی نشان می دهد.

راه تهذیب نفس و قرب به خدا

تاثیر حاکم بر جامعه

مراحل نفس انسانی

قرب ,تعالی ,خداوند ,خواهم ,وَ ,تبارک ,تبارک و ,خداوند تبارک ,و تعالی ,بود که ,با آن

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

پیشگامان زارچ|اینترنت adsl |پیشگامان کویریزد diogenena سیسمونی نوزاد , سیسمونی نوزاد دختر onasadap sembpamaxsa همکلاسی 747 نکته و تست کنکور استاد زارع آموزش طراحی و ساخت سایت به صورت حرفه ای برگی از اقتصاد جالب