محل تبلیغات شما

ذکر دائمی، ناشی از ایمان قوی است، ایمان قوی ناشی از معرفت عمیق و معرفت عمیق ناشی از تفکّر و تحقیق.

تفسیر عیاشی، ج2، ص208 :

عن أبی عبد الله ع قال‏ تفكر ساعة خیر من عبادة سنة

بحار الانوار، ج66، ص293 :

و فی الحدیث تفكر ساعة خیر من عبادة ستین سنة

چه تفکری است که لحظه ای از آن ارزشش از نماز و روزه یک سال یا 60 سال بهتر است؟

تفکر در این که کجا سرمایه گذاری کنم یا چه کار کنم مشهور بشوم! روشن است که این تفکرها مراد نیست و عبادت از این تفکرها ارزش بالاتری دارد. عبادت باعث قرب به خداوند -تبارک و تعالی- است، آن تفکری از عبادت بالاتر است که قرب بیشتر را به همراه داشته باشد.

از آیات و روایات و کلمات علماء می توان فهمید که مراد تفکر و تحقیق در اصول دین و معارف اصلی اسلام است؛ مثل صفات باری تعالی، افعال، نعمتها و آیات خداوند-تبارک و تعالی-، اوصاف اولیاء الله و وجودات مقدس معصومین -علیهم الصلاه و السلام-، تفکر در معاد، اهمیت قیامت و بی ارزشی دنیا (کافی، ج2، ص54).  

تجربه هم اهمیت این تفکر را نتیجه می دهد؛ چرا که گاهی یک هفته نماز می خوانیم اما وقتی که شخصی از خدا و اهل بیت -ع- و قیامت برای ما سخن می گوید و به فکر فرو می رویم، می یابیم تاثیر روحی عمیقی بر ما می گذارد که بیش از تاثیر یک هفته سجده و رکوع بدون حضور قلب و تامّل است. تامل در آیات الهی و توجه به این سخنان انگیزه و تلاش ما را برای رسیدن به قرب خدا افزایش می دهد.

کسی که به دنبال تهذیب نفس است، برای این تفکّر و تامّل در مورد باری تعالی، وجودات مقدس معصومین -ع- و آخرت باید برنامه ریزی کند و وقت بگذارد.

این تفکر، موجب افزایش معرفت می شود و افزایش معرفت -با رفع موانع-، افزایش ایمان را به همراه خواهد داشت و افزایش ایمان، انسان را به ذکر دائمی نزدیک می کند. 

هیچ چیز ارزش یک لحظه غفلت از باری تعالی را ندارد. 

راه تهذیب نفس و قرب به خدا

تاثیر حاکم بر جامعه

مراحل نفس انسانی

تفکر ,افزایش ,معرفت ,یک ,عبادت ,  ,را به ,ناشی از ,است که ,وجودات مقدس ,ع و

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تابلونویسی زهانی winnnecomci facsubsterfbild Cheap NHL Jerseys Ottawa Senators at Lower Price. www.ravei.ir جلال مظلوم شعر روستا دانلود فیلم ایرانی جدید با لینک مستقیم 97 diachichevneu tencamisre skynwellveere